Фондация „Жоан Миро“ в Барселона и музеят „Матис“ в Ница, Франция, организират съвместна изложба, изследваща връзката между двамата художници, съобщава сайтът на музея „Матис“.
Изложбата е ситуирана в музея "Матис" и може да бъде разгледана до 29 септември.
Конкурсът „Разград – уловени мигове“ предизвиква младите фотографи. Това е 14-ото издание на фотоконкурса с подтема „Лицата на Разград“ и е насочено към учениците с интереси в областта на фотографията. Събитието е традиционно и е част от програмата на Община Разград по повод отбелязване на 28 януари – Денят на Разград, съобщиха от общинската администрация. Инициативата за фотоконкурса е на Община Разград и Центъра за ученическо техническо и научно творчество.
Право на участие имат ученици от трети до 12 клас, разпределени в четири възрастови групи. Всеки може да участва с до три снимки по обявената тема, като всяка от тях трябва да е авторска и да има заглавие. За участие се приемат само разпечатани във фотостудио на фотохартия или център за дигитални услуги черно-бели и цветни фотографии с формат А4. Фотоколажи не се приемат. Снимките трябв
Рядка диамантена огърлица, вероятно свързана с френска кралица Мария-Антоанета, ще бъде продадена на търг през ноември, като се очаква цената й да стигне между 1,8 млн. и 2,8 млн. щатски долара, предадоха Ройтерс и АФП.
300-каратовото бижу е от 18-и век и е изработено през десетилетието преди избухването на Френската революция през 1789 г. За последен път огърлицата е видяна публично през 1973 г., след което е станала част от азиатска частна колекция, отбелязва Ройтерс.
Изработена е от три реда диаманти. Творението беше показано публично за първи път от 50 години в лондонските зали на аукционната къща "Сотбис".
„Диамантите… в мините в Голконда в Индия са изчезнали в края на 17-и век и при повечето бижута от 18-и век… са били начупвани“, казва пред Ройтерс Андрес Уайт Корийл от представителството на "Сотбис" за Европа и Близкия изток. "
Лени Кравиц изнесе първия си концерт в Бургас във вторник вечерта, който бе част от турнето му Blue Electric Light Tour. Световноизвестният изпълнител обеща да се върне в следващите пет години, докато са още на път с групата му.
Пространството на Морска гара в Бургас, където обичайно се провеждат големите концерти през последните години, рядко е било толкова препълнено, колкото бе в нощта за концерта на американската звезда. Тълпи прииждаха към района още с отварянето на вратите. Kратък дъжд свари неподготвена част от публиката около час преди излизането на Лени Кравиц на сцената, като междувременно с изцяло ретро музикален плейлист за настроението се грижеше DJ Toni.
Концертът започна ударно малко след 21:00 ч., с един от най-големите хитове на звездата - Are You Gonna Go My Way. В следващите малко над два часа Лени Кравиц направи своеобразна обиколка през някои от на
Изключително рядка сребърна монета от 10 цента, чието местонахождение остава загадка от края на 70-те години на миналия век, беше продадена за малко над 500 000 щатски долара на търг в САЩ, предаде Асошиейтед прес.
Монетата, изсечена от Монетния двор на САЩ в Сан Франциско през 1975 г., изобразява президента Франклин Рузвелт и е една от двете известни монети без отличителния знак S.
Три сестри от Охайо наследяват монетата след смъртта на брат си, който я е пазил в банков трезор повече от 40 години.
Монетата е продадена за 506 250 щатски долара на онлайн търг, приключил в неделя, 27 октомври, казва Йън Ръсел от аукционната къща GreatCollections в Ървайн, щата Калифорния.
Единственият друг известен образец на сребърната монета от 1975 г. без "S" е продаден на търг през 2019 г. за 456 000 щатски долара, а месеци по-късно с нея се сдобива частен
Фестивалът за рок и метъл музика Hills of Rock през 2025 година ще посрещне в първия си ден Gojira – на 25 юли, на гребната база в Пловдив.
Само една година, след като сътвори музикална история на церемонията за откриването на олимпийските игри в Париж, френската група ще се качи на сцената у нас, посочват организаторите от Fest Team.
„Тежки рифове и дълбоки послания, прогресивен и екологично осъзнат метъл – музиката на Gojira е много повече от ноти, които вълнуват. Тя притежава силата да разклаща социални пластове. Двамата братя Джо и Марио Дюплантие, заедно с Кристиан Андреу и Жан-Мишел Лабади, вече над 25 години се посвещават на това да комбинират мощни рифове с дълбоко емоционални послания за сила и позитивна промяна в света в творчеството си“, коменти
На пръв поглед връзката между двамата художници изглежда парадоксална – те принадлежат към различни поколения (Анри Матис е роден през 1868 г., а Жоан Миро – през 1893 г.) и се асоциират с различни течения в изкуството.
Матис принадлежи към фовизма, а Миро е сюрреалист.
Два дни на музиката в киното организират от екипа на Хилда Казасян и Плевенска филхармония през октомври във Варна - на 21 октомври с концерт-спектакъла "Да послушаме кино" (с българска филмова музика) и на 22 октомври със спектакъла "Световното кино в музика" (с популярни мелодии от световните филмови ленти - "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин), съобщават организаторите на събитието от екипа на Казасян.
На сцената на варненския Фестивален и конгресен център освен солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров и Плевенска филхармония под диригентството на Борислав Йоцов, ще бъдат и едни от най-добрите български джазови музиканти: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. За още по-силно въздействие на концертите ще има
Фестивалът на френския филм (15-30 ноември) почита 150-годишнината от рождението на френския композитор Морис Равел и „Болеро“ – последна негова композиция от 1928 г., представена на 22 ноември същата година в парижката опера „Гарние“ от балерината Ида Рубинщайн, на която е посветена. Това разказват от Френския институт по повод откриването на фестивала, който е в рамките на „Киномания“.
„На музиката ще бъде оказана чест и чрез великолепния Шарл Азнавур, чиято стогодишнина от рождението отбелязваме тази година с филма „Господин Азнавур“, пресъздаден отчасти от Гран Кор Малад – също музикант“, коментират организаторите. Лентата проследява жизнения път на този син на арменски емигранти, композирал пове
Баритонът Пламен Димитров празнува днес 20 години на сцената със спектакъл на операта „Севилският бръснар“, където той ще изпълни главната роля на Фигаро. Това съобщават от Варненската опера, където певецът е солист от 2010 г.
Талантът на Димитров е забелязан, когато е на 15 години от варненската педагожка Мария Коровешова. Тя му преподава впоследствие и в местното Музикално училище. След това той завършва Националната музикална академия в класа на Благовеста Карнобатлова. Взема индивидуални уроци при варненския баритон Георги Койчев.
Първата му роля е Шонар в „Бохеми“, след което изпълнява и Мазето от „Дон Жуан“, Шарплес от „Мадам Бътерфлай“ и Жермон от „Травиата“. Певецът счита, че един от най-важните хора в музикалното му развитие е корепетиторът Жанета Бенун, с която е научил няколко десетки роли. От
С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен.
Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".
Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.
Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа
Премиера на спектакъла "Добрият човек от Шумен" ще има на 16 октомври в Драматично-кукления театър (ДКТ) "Васил Друмев" в Шумен.
Режисьор на театралната продукция е Ованес Торосян, а сценограф - Анастасия Тарханова. Участват актьорите Милко Йовчев и Боряна Йовчева. Проектът е реализиран в партньорство с Международен театрален фестивал „Добре дошъл Anderswo VI“, театър "Реплика" и ДКТ "Васил Друмев".
В камерната зала на Драматично-куклен театър (ДКТ) "Васил Друмев" на пресконференция Ованес Торосян каза, че спектакълът представя интересна тема и разказва истории, засягащи град Шумен.
"Работейки дълго време в жанра документален театър, се опитахме максимално да се доближим до хората, до взаимоотношенията между тях. Опитахме се да хвърлим един страничен поглед, да сме максимално обективни към цялата картина. Това е една история за малкия човек. Опитахм
Естетическите им търсения също са различни – Матис се интересува от декоративната хармония, докато Миро се вълнува от необичайното и неочакваното.
Известна е близостта между Миро и Пабло Пикасо, но не връзката с Матис, коментира в. "Монд" по повод изложбата.
Един от синовете на Матис - Пиер, е търговец на изкуство в Ню Йорк. Именно с него работи Миро, опитвайки се да изгради кариера в САЩ.
Изложбата изследва дълбоката връзка между двамата художници, основана на визията им за изкуството. И двамата художници творят в конфликт със западноевропейската традиция, развиват нови техники в рисунката и в живописта. Освен това всеки от двамата е изпитвал голямо уважение към работата на другия.
Изложбата предлага биографична информация за двамата художници, а творбите са разположени така, че да дават възможност за сравнение и диалог помежду им.